Masz mieszkanie na sprzedaż w Grudziądzu lub okolicach? Jeśli tak, na pewno zależy Ci na tym, aby jak najszybciej sfinalizować transakcję, a jednocześnie osiągnąć pożądany zysk. Pamiętaj: każdy miesiąc, gdy nieruchomość czeka na kupca, naraża Cię na duże straty. Zobacz, co zrobić, aby przyspieszyć ten proces. Podpowiadają eksperci.

 1. Przygotuj mieszkanie do sprzedaży

Zasadniczo, mieszkania w Grudziądzu i okolicach cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak nie każdy lokal stwarza szansę na szybką sprzedaż. Potencjalnych kupujących może odstraszyć szeroko pojęty stan lokalu. Problematyczne mogą być np.:

 • słaby stan techniczny – np. obdrapane ściany, tzw. grzyb, nieszczelna i przestarzała stolarka okienna itp.,
 • niezachęcająca estetyka wnętrz – np. wyraziste, krzykliwe kolory ścian czy kafelków,
 • nieprzyjemny zapach w mieszkaniu,
 • „zagracenie”, a więc nadmiar mebli.

Wszystkie te przeszkody można bardzo szybko i niewielkim kosztem wyeliminować. Czasami wystarczy przemalowanie ścian na biało, wyrzucenie starych, zbędnych mebli, wykonanie prostego remontu czy usługi ozonowania, aby lokal stwarzał znacznie lepsze pierwsze wrażenie. Zarówno na żywo, jak i na zdjęciach.

 1. Zadbaj o atrakcyjną ofertę

Zanim kupujący zdecyduje się odwiedzić lokal, przejrzy dziesiątki ofert i wybierze tylko te, które już po chwili będą mu się wydawały zgodne z jego oczekiwaniami. Dlatego to, jak przygotujesz propozycję sprzedaży, jest bardzo ważne.

Oferta powinna:

 • podkreślić kluczowe z punktu widzenia kupującego atuty mieszkania,
 • rzetelnie i szczegółowo przedstawiać cechy lokalu,
 • być napisana rzeczowo, ale z wykorzystaniem języka korzyści – czasami kilka prostych zabiegów potrafi przyciągnąć uwagę kupującego.

Równie ważne jest jej opatrzenie profesjonalnymi zdjęciami – najlepiej wykonanymi po przeprowadzeniu stagingu. Takie fotografie pomogą kupującemu wyobrazić sobie, jak można zaaranżować lokal na własne potrzeby.

 1. Umiejętnie wypromuj ofertę na portalach

Samo umieszczenie oferty na portalach dotyczących nieruchomości może być niewystarczające. Propozycji podobnych do Twojej trafia tam setki, a nawet tysiące każdego dnia. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób przebić się przez konkurencję. Najlepiej radzą sobie z tym doświadczeni agenci nieruchomości. Dodatkowo udostępniają oni własne, lokalne bazy mieszkań. To właśnie do nich często trafiają zdecydowani klienci, gotowi na szybki zakup.

 1. Urealnij wycenę lokalu

Zaszkodzić może Ci zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka cena wyjściowa lokalu. W pierwszym przypadku pozostawiasz sobie zbyt małe pole do negocjacji. W drugim – odstraszasz potencjalnych kupujących „na starcie”. Dlatego nie opieraj wyceny na tym, jak kształtują się ceny lokali w okolicy widoczne w ofertach – w ustaleniu właściwej stawki wyjściowej pomoże Ci np. agent nieruchomości.

 1. Zadbaj o dobrą obsługę potencjalnych kupujących

W zdecydowanej większości sytuacji momentem, który ostatecznie decyduje o tym, czy klient kupi Twoje mieszkanie, czy nie, jest wizyta w nim i bezpośrednia rozmowa. Od tego, jak potencjalny kupiec zostanie obsłużony – tzn. jak zostanie mu przedstawiony lokal – zależy, czy dojdzie do transakcji.  – Osoba, która zajmie się spotkaniami, powinna mieć wysokie umiejętności sprzedażowe oraz negocjacyjne – wyjaśnia Natalia Lamkowska, prowadząca cenione biuro nieruchomości w Grudziądzu. – Warto też pamiętać, że właściciel mieszkania jest z nim związany emocjonalnie, co może sprawić, że trudno będzie mu zachować „zimną krew” podczas ustalania warunków sprzedaży. Dlatego najlepiej, by prezentację lokalu poprowadził agent działający w jego imieniu – dodaje ekspertka.

Jak widać, zadbanie o wszystkie szczegóły decydujące o tym, jak szybko sprzeda się mieszkanie, to poważne wyzwanie – zarówno merytoryczne, jak i czasowe. Dlatego warto się zastanowić, czy rozsądnym rozwiązaniem jest działanie na własną rękę. Wsparcie profesjonalnego agenta nieruchomości może być najprostszym sposobem na to, aby sfinalizować transakcję szybko i w korzystnej cenie.