Planujesz sprzedaż domu i zastanawiasz się, czy zrobić to samodzielnie, czy przy współpracy z biurem nieruchomości? To drugie rozwiązanie może sprawić, że cały proces przebiegnie szybciej, sprawniej i bezpieczniej. Zobacz, dlaczego i podejmij świadomą decyzję.

Czy można sprzedać dom bez pomocy biura nieruchomości?

Sprzedaż domu bez korzystania z usług biura nieruchomości jest oczywiście możliwa – nie ma prawnego wymogu współpracy z pośrednikiem. Jednak zanim podejmiesz decyzję o tym, by działać samodzielnie, upewnij się, że wiesz, jakie wyzwanie przed tobą stoi. Zbycie nieruchomości to znacznie bardziej skomplikowana transakcja niż np. sprzedaż samochodu. Dlaczego?

 

Taka operacja:

  • wymaga dopełnienia wielu formalności – konieczne jest przede wszystkim zgromadzenie pełnej dokumentacji budynku, co często wiąże się z wielokrotnymi wizytami w urzędzie. Czasami brak jednego dokumentu może opóźnić sfinalizowanie umowy z kupującym, co w najgorszym scenariuszu może doprowadzić nawet do jego rezygnacji,
  • jest czasochłonna – trzeba wziąć pod uwagę konieczność spotykania się z potencjalnymi kupcami w celu prezentacji im lokalu, a także dopełnienia wspomnianych już obowiązków formalnych.

Poza tym, działając sam, będziesz musiał negocjować z potencjalnymi kupującymi. A często to od dobrych umiejętności w tym zakresie zależy cena, jaką osiągniesz za swoją nieruchomość.

 

Jednym słowem: jeśli działasz na własną rękę, zwiększa się ryzyko, że transakcja sprzedaży domu potrwa długie miesiące, a nawet lata i zostanie sfinalizowana po cenie niższej, niż wynika z jego wartości.

 

Jak współpraca z biurem nieruchomości może pomóc w sprzedaży domu?

Eksperci biura nieruchomości zapewniają wsparcie na każdym etapie sprzedaży domu i dbają o to, aby transakcja przebiegła:

  • najszybciej jak to możliwe,
  • bezpiecznie,
  • na bardzo korzystnych warunkach cenowych.

A w jakich dokładnie kwestiach możesz uzyskać pomoc?

 

Przygotowanie dokumentacji

Możesz upoważnić agenta nieruchomości, aby w twoim imieniu zgromadził wszystkie niezbędne do sprzedaży domu dokumenty, takie jak odpis z księgi wieczystej czy wypis z rejestru gruntu z wypisem kartoteki budynków. To pozwoli ci zaoszczędzić czas, jaki musiałbyś spędzić w urzędach, a przede wszystkim da pewność, że dokumentacja niezbędna do sprzedaży domu jest kompletna i na „ostatniej prostej” nie okaże się, że czegoś brakuje. Specjalista pomoże ci również uregulować stan prawny nieruchomości, jeśli są jakieś problemy – np. związane z podziałem majątku.

Stworzenie atrakcyjnej oferty

Podstawą skutecznej sprzedaży jest dzisiaj atrakcyjna oferta nieruchomości umieszczona w internecie. Musi zostać opublikowana na odpowiednich portalach, a także zwracać na siebie uwagę. Nie tylko ceną, ale przede wszystkim:

  • przyciągającymi uwagę zdjęciami nieruchomości – najlepiej, jeśli zostaną wykonane po ewentualnym odświeżeniu i uporządkowaniu domu oraz stagingu. Takie zabiegi mogą nie tylko przyciągnąć uwagę klientów, ale i zwiększyć wartość domu,
  • atrakcyjnym opisem – opis domu na sprzedaż powinien być konkretny i zgodny z prawdą, ale musi też eksponować korzyści wyróżniające nieruchomość, tak aby zachęcić kupującego do kontaktu – wyjaśnia Natalia Lamkowska prowadząca biuro nieruchomości w Grudziądzu. – Dobrze przygotowana oferta „przefiltruje” również klientów, co sprawi, że kontaktować będą się tylko ci realnie zainteresowani zakupem, w których potrzeby wpisuje się oferowany dom na sprzedaż – dodaje.

Negocjacje z klientami

Agent nieruchomości przeprowadzi w imieniu sprzedającego spotkania z potencjalnymi kupującymi. To korzystne nie tylko dlatego, że jako właściciel możesz zaoszczędzić czas. Warto też pamiętać, że jako sprzedający jesteś związany emocjonalnie ze swoim domem, co może ci utrudnić prowadzenie negocjacji. Za to doświadczony pośrednik o wysokich umiejętnościach sprzedażowych może wynegocjować znacznie lepsze warunki.

 

Pośrednik nieruchomości będzie służył wsparciem także podczas finalizowania transakcji – tak, aby podpisywana umowa była korzystna i bezpieczna dla sprzedającego, a wszystkie procedury zostały dopełnione. Dlatego współpraca z ekspertem to sposób na sprzedaż domu na naprawdę korzystnych warunkach. Warto ją rozważyć.